Achievements

S.NO ROLL NO NAME OF THE STUDENT COMPANY PLANNED INPLANT TRAINING INTERNSHIP DATE
1 14EC62 P.Sujitha Thermal Power Station, Thoothukudi Inplant Training Dec 3rd week
2 14EC45 V.Poovizhili
3 14EC49 E.Roshini
4 14EC64 T.Tamil Alagi
5 14EC58 K.M.Shynimol
6 14EC66 R.M.Vidhya
7 14EC52 D.Sandhiya
8 14EC36 N.MaheshPriya
9 14EC63 R.Sumithra
10 14EC43 R.Naveen Prasanth BSNL, Coimbatore Inplant Training Dec 3rd week
11 14EC41 R.Naveen
12 14EC67 R.Vignesh
13 14EC48 A.Prem Kumar
14 14EC61 S.Siva Sankar
15 14EC59 Sabarivelavan S
16 14EC02 R.Alagesan
17 14EC14 S.Gokul Prasanth
18 14EC08 G.Dhanalakshmi
19 14EC20 P.Jawahar
20 14EC10 J.Dinesh
21 14EC01 M.Ajith Kumar
22 14EC13 R.Gopinath
23 14EC17 S.Harshini
24 14EC15 P.S Gopika
25 14EC57 N.Shanthini Kurinji Hospital, Coimbatore Inplant Training Dec 4rd week
26 14EC54 N.Saraswati
27 14EC69 P.G Nathashaa BSNL,Chennai Internship Dec 3rd week
S.NO NAME YEAR EVENT
1 Sivaranjani B II ECE Implant Training at Uniq Technologies in Dec 2017
2 Preetha P
3 Malini S
4 Gnana Salome J
5 Sivaranjani B
6 Meghavardhini V
7 Pavithra R
8 Deiva Sarathi.C
9 Krishnendu Venugopal
10 Saridha S
11 Dhivya Bharathi S
12 Malini S II ECE Participated in Volly Ball Tournament at 16.2.18
13 Gnana Salome J II ECE Participated in Saral 2018 Rotract club event at Dharapuram on 11.2.18
14 Sivaranjani B
15 Javani V III ECE Attended IBM Conference meet in Brook Fields on 5.1.18
16 Aishhwariya
17 Aishhwariya II ECE Participated in Volly Ball Tournament at 16.2.18
18 Abrar Ahamed S III ECE Python Programming on 1.2.18 at Madras Institute of Technology
19 Mohamed Warish
20 Manoj V
21 Abrar Ahamed S III ECE Cryptography and Network Security workshop on 17.2.18 at Karpagam College of Technology
22 Mohamed Warish
23 Aishhwariya III ECE Rotract Women’s Era at TCE in Mar 2018
24 All Students of III ECE III ECE Embedded Workshop at TCE in March,2018
25 Preetha P II ECE Participated in Singing Competition at KCT and won II prize on 5.1.18
26 Selva Lakshmi R III ECE Participated in Ball Bat mitten CENTIES match at UIT, Mettupalayam on 11.2.18
27 Malini S II ECE Participated in Volly Ball Tournament at 16.2.18
28 Sankar A IV ECE Participated in the Zonal level handball tournament
29 V.Raghul III ECE Participated in the Zonal level handball tournament
30 Preetha P II ECE Participated in Singing Competition at KCT and won II prize on 5.1.18
S.NO NAME COLLEGE EVENT DATE PRIZE/PARTICIPATION
1 KARTHIK R Sri Ramakrishna Engineering College Project Presentation 23/09/2017 Participation
2 RANJITH A P Dr.N G P Institute Of Technology Project Presentation 23/09/2017 2nd Prize
3 SUBASH M Dr.N G P Institute Of Technology Project Presentation 23/09/2017 2nd Prize
4 RAJESH R Dr.N G P Institute Of Technology Project Presentation 26/09/2017 Participation
5 RANJITH A P Jansons Institute Of Technology Project Presentation 26/09/2017 Participation
6 KARTHIK R Jansons Institute Of Technology Project Presentation 26/09/2017 Participation
7 MANOJ A Jansons Institute Of Technology Project Presentation 26/09/2017 Participation
8 VIMAL S I Jansons Institute Of Technology Project Presentation 23/09/2017 2nd Prize
9 SELVAM G Dr.N G P Institute Of Technology Project Presentation 23/09/2017 2nd Prize
S.NO NAME YEAR AREA/TITLE OF THE PROJECT
1 Thazhai E Shruthi III ECE Atmel Army Guard
2 Divya M
3 Dhamayanthi M
4 Priya E S
5 Sumithra M
6 Chandru R III ECE Prosthetic Arm
7 Dharani Kanna K V
8 Dharshini N
9 Soundharya S
10 Sree Rag P
11 Jerone Arnald A III ECE Complaint Management Application
12 Vasanth K
13 Nirmal Kumar R
14 Aswin Dev C V III ECE Age Calculator(GUI)
and
Hotel Management(GUI)
15 Dharani Kumar
16 Kapil Dev V
17 Manoj R
18 Krishna Kumar A III ECE [P1]Movie Privacy Blocker(Embedded)
[P2]Bank Login System(Python)
[P3]User Registration/Login(Html&Sql)
[P4]Hair-Pin-Bend Accident Preventor(Hardware)
19 Sabareeshwaran K
20 Sakthimani S
21 Saravana Kumar I
22 Akshay Kumar K S II ECE Armrider
23 Santhosh K
24 Rewathi S
25 Sujeetha M
26 Gokulkrishnan P II ECE Smart Irrigation System
27 Dileep Kumar D
28 Kirubakaran K
29 Ponraja P
29 Arunkumar N
30 Kalaivani G II ECE Techman
31 Soundarya C
32 Dineshperumal A
33 Manikandan P
34 Mohamed Sabiqe S II ECE Automatic Car Wiper
35 Mounika S
36 Unnikrishnan M
37 Vignesh E
38 Santhiya K
39 Veeramuthu S II ECE Smart Street Light
S.NO STUDENT NAME EVENT & PROGRAM NAME ORGANISER DATE/ DURATION PARTICIAPTION / PRIZE AWARD
1 Makesh M Handball Anna University 15.9.17 to 16.9.17 PARTICIPATION
2 Hariharan. S.V Handball Anna University 15.9.17 to 16.9.17 PARTICIPATION
3 Sabesh.S Handball Anna University 15.9.17 to 16.9.17 PARTICIPATION
4 Harikrishnan.R Ball Badminton KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
5 Keerthana L Volley ball RVS College 23.8.17 to 24.8.17 PARTICIPATION
6 Samundieswari.S Ball Badminton KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
7 Tamilselvi.M Ball Badminton KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
8 Shruthi.N Ball Badminton KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
9 Prakash.M Kabadi RVS College 26.9.17 to 27.9.17 PARTICIPATION
10 Vinoth.M Kabadi RVS College 26.9.17 to 27.9.17 PARTICIPATION
11 Ragu.K Kabadi RVS College 26.9.17 to 27.9.17 PARTICIPATION
12 Hariharan. S.V Handball KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
13 Makesh M Handball KPR IET 4.8.17 to 5.8.17 PARTICIPATION
14 Mahendran.P Volley Ball KIT 15.9.17 to 16.9.17 PARTICIPATION
15 Mugesh.M Volley Ball KIT 15.9.17 to 16.9.17 PARTICIPATION
16 Kabilathasan.B Chess Anna University 21.9.17 PARTICIPATION
17 Soundarya.G Ball Badminton CIT 4.8.17 PARTICIPATION
18 Priyanka.C Ball Badminton CIT 4.8.17 PARTICIPATION
19 Veeramani.P Basket Ball SRIT 20.8.17 PARTICIPATION